Hello!

40 Answers

I’ve looked on pinterest and Googled how to save money by feeding 2 adults and 2 children age 6 & 8. My 6 yr old grazes like a cow, my 8 yr old is fussy with food. Problem is that people quoting average family spends are based in America. We don’t have walmart or stores they refer to. I shop at Aldi and Coles but I feel like they eat my money. I do have a big dog and cat. I’m based in Berwick so would love to know how you can save when doing food shopping and your best shop. Thank you.


Posted anonymously, 20th January 2015


Want more real mum questions sent to you?


You'll need to check this email to complete your signup.

Topics

Ask your question
  • sinse starting shopping at aldi i have found my weekly spend to be a bit lower but i have a fuller trolley. i usually find all the little extras (usually treats/takeout) end up ruining our family food budget.


  • Meal plan & buy on specials and use the freezer for big batches of foos


  • Buying frozen veggies when fresh is expensive, and replacing some of your meat dishes with beans and pulses. It’s healthier and much cheaper.


  • I’ve found meal planning has saved us money when shopping as there is less waste and you can often buy meat in bulk, use what you need – freeze the rest for later. I get my kids involved when choosing meals so they feel they’ve had a decision in what we have….gives them a bit of ownership. I find baking my own treats and cutting out processed foods has helped slash the budget too.


  • We tend to buy home brands , but I do know feeding pets are not cheap as a friend of mine have 4 cats and the cat litter she says are expensive .


  • Dogs and cats are fed quite easily and cheaply with dry food. I buy when on special and stock up. Same with tinned food for them, stock up when on special. Pretty much the same for people food. When on special, stock up. Packet foods gave a fairly long life, fresh foods generally freeze well


  • We make meals with a lot of leftover like, hash browns, casseroles, rissoles, baked potatoes with the spaghetti sauce. We probably get 3 meals per week out of other meals we’ve made


  • Lots of the. If supermarkets will mark food down at night so will often shop around 7:30 meat in particular can be heavily discounted and you can just get enough for a few days at a time or cook it up and it as ready to eat in the freezer. Fruit shops will also have a box of fruit and veggies that is discounted heavily afternoons and you can the. Plan meals around what needs to be used first.


  • Have a small garden that grows basics that you eat a lot and grow well. Eg tomatoes and capsicum in summer, corn and peas in winter/spring and potatoes most of the year in a potatoe bag most of the year. You only need a really small area. Also if you have a bigger area say 3m x3ms you can grow a huge variety of veg again pick what you know you will definitely eat. Also if you guys use a lot of mushrooms a mushroom box is a great idea.


  • Get on https://m.groceryrun.com.au/ you WILL save loads!


  • If it helps you with your averages I spend $250 per fortnight on our groceries! I feed a family of 5, 2 adults, 14, 3, & 2. That $250 includes nappies and lunches for all bar the little ones on weekdays. I believe we are on the lighter end of the grocery averages, although I’m sure there are familes out there doing it cheaper than us!
    Nothing but generic brands, a willingness to do without something if it isn’t on sale, and knowing a luxury for it is and being willing to forgo it in particular priority order according to the budget – most people I know are still very confused about the defition of luxury. Coffee pods, razers, store bought school snacks (instead of home made), out of season fruit, these are all luxury items people mistake for neccessities. I’m not saying don’t buy them, but do understand their place on your shopping list.


  • We menu plan for the week and I only buy what we need for the recipes I also have a self serve meal for tea on the weekend where the kids can choose to make there own with a selection on the bench….kids love it


  • Thank you ladies. I hve set up a vegie garden with cos lettuce, corn, zucchini and strawberries. Did a big shop at aldi that im hoping it wil spread two weeks. Ive written down ideas of food meals my family will eat and how much meat is left in the freezer. When kids back at school, i dont hear mum im hungry every 5mins. Did food games of trying diff snacks tht i can easily buy in bulk for kids school lunch n home but also making food from stratch. Think after reading comments, given me some reliefs and ideas too. Homework will always be part of it.


  • Buy in bulk if you can.
    Do you have room to grow some of your own veggies? I find that tomato, zucchini, cucumber spring onions are easy to grow and add stacks of flavour to many meals.
    Also I find that doing a “batch” Cook when I have time (pre-cooking in bulk and freezing) is way more time efficient as well as money saving. It also helps stop over eating as you freeze it in portions you should eat and greedy family members don’t eat the leftovers which could be another meal!


  • Shop only for things that are on special.


Post you answer
Like Facebook page

LIKE MoM on Facebook

What is your answer to that question?
Would you like to include a photo?
No picture uploaded yet.
Please wait to see your image preview here before hitting the submit button.
Your MoM account


Lost your password?

Enter your email and a password below to post your answer and join MoM:

↥ Back to top

Thanks For Your Star Rating!

Would you like to add a written rating or just a star rating?

Write A Rating Just A Star Rating
Join