How much do mums pay for snacks at the movies? Do you buy snacks from the grocery store or from the snack bar at the movies?


Posted by mom93821, 29th June 2015


Want more real mum questions sent to you?


Topics:
Ask your question

  • I don’t pay anything for snacks at the movies, it’s too expensive.



  • We often have lunch before,we do take some lollies from the supermarket.Yes we do get conned to buy popcorn.The price of the frozen drink is ridiculous,you can get a frozen drink at mac as for $1.I always buy her a chocolate top ice cream about $5.



  • Food at the movies is way over priced and unaffordable for a family. I buy mine at discount stores and take them in. Or a supermarket if no discount stores (Red Dot, Reject Shop, Shiploads etc) are close by



  • I make my own…haha! I pop popcorn and put it in brown bags and bring a bottle of water each. Snack prices are insane!



  • I do the dodgy and pack my own before going to the movies. No way will I pay through the roof for snacks! Easily you can spend more than the cost of all the tickets if you buy their snacks. Also; make sure you have a significant meal first.



  • Never ever never ever pay 500% more for snacks at the movies, by buying them at the cinema. Compared to supermarket and home made with a few moments for thought before movie night, we save enough on average to see twice as many movies. Darn site healthier too.



  • I only ever buy the popcorn & drink combo which is reasonable but snacks/lollies I bring myself.



  • We take our own snacks,they are so much nicer than expensive movie snacks!



  • Never from the snack bar adds far too much cost to going to the movies



  • Definitely from the supermarket and bring in. I buy natural confectionary lollies and package them up in little zip lock bags for the kids with a freddo frog and a few marshmallows.



  • I buy snacks at the supermarket & take them in my handbag to the movies.
    The only time I ever buy snacks at the movies is if I get popcorn, & then I buy one big one so we can all share.



  • I always take food from home and a small bottle of water otherwise the price to go to the Movies blows out to very costly.



  • We take snacks and water as the prices are too high for a family of four. Sometimes the kids will buy a frozen coke from McDonalds and take it in if they feel like a treat.



  • We take snacks from home and buy a popcorn to share. Saves$$$



  • I take food from home. I take popcorn, water and maybe chips or make up individual lolly bags. I avoid chocolate because of messy hands.


Post an answer
Like Facebook page

LIKE MoM on Facebook

What is your answer to that question?
Would you like to include a photo?

No picture uploaded yet
Please wait to see your image preview here before hitting the submit button.

Your MoM account

Lost your password?

Enter your email and a password below to post your answer and join MoM:

↥ Back to top

Thanks For Your Star Rating!

Would you like to add a written rating or just submit?

Write A Rating Just Submit
Join