Hello!

Just wondering what other families spend a fortnight on food etc….I write down everything we spend often for 4 pple pmys one dog it is between $550 and $650 a fortnight….it depends on if we need washing powder and other household items……this is for 2 adults and two kids under 12.


Want more real mum questions sent to you?

You’ll need to check this email to complete your signup.

Why not join all our other communities for more chances to trial products, win prizes, be rewarded and have fun!


  • Our family is similar—two adults and two kids, plus a dog! I’d say we’re spending around $500–$600 every fortnight, depending on extras like cleaning supplies or bulk purchases. To keep things manageable, we’ve started meal planning each week, sticking to a list to avoid impulse buys, and buying some items in bulk when they’re on special.

    I also try to cook larger meals that can be used as leftovers or lunches the next day, like pasta dishes or stir-fries. Shopping around at different stores can help too—some things are cheaper at ALDI, for example, so I’ll stock up there when I can. And we’ve cut down on packaged snacks, which adds up fast with kids, by making simple snacks at home. It’s still a challenge with prices rising, but every little tweak seems to help!


  • On average we spend between $150-$200 a week also depending on when we need the expensive items. We have 2 adults, a 2.5 year old, a 1 year old and some chickens.
    Lately I’m struggling sticking to the budget so looking at food delivery companies to try make the dollar go further..


  • We spend about $150 a week for 2 adults, a toddler and a dog but we are lucky enough to have 3 supermarkets within a 5 minute drive. The price of living is going up and it’s getting hard


  • Ive noticed we are spending about the same as you, family of 4, about to be 5, 2 dogs, 1 cat and 5 chickens. I also cook for my grandfather each night. It’s so expensive at the moment. Reading through your question for answers too. Thanks for asking.


  • Our household for 2 adults 1 child and 1 dog is roughly $400 a fortnight. I make 95% of our meals from home which reduces costs and breakfasts and lunches are often cheap being egg based. Going to local fruit and veg shops to buy in-season has helped me cut down on the bills too and make a list before you go and stick to it.


  • Our household for 2 adults 1 child and 1 dog is roughly $400 a fortnight. I make 95% of our meals from home which reduces costs and breakfasts and lunches are often cheap being omeletes, quiches or muffins. Going to local fruit and veg shops to buy in-season has helped me cut down on the bills too and make a list before you go and stick to it.


  • 2 adults and 2 kids under 5. We spend roughly $150 a week average. I bulk cook and pick up fresh fruit and veg once a week.


  • 2 adults, 1 toddler and we seem to spend $200 every week. ????


  • We spend around $600 a fortnight but we could do better. That’s two adults and two kids.


  • We are a family of 4 and spend around $400 a fortnight. I plan each week what I need and stick to it. I also she what’s in the cupboard and try and find recipes that use what I’ve already got


  • We’re a family of 3 and we probably spend $400-$500 a fortnight but we eat mostly vegetarian as hubby doesn’t like red meat so it could be higher.


  • Between $200-$250 per week. This is for 2 adults, 2 kids under 3 and a dog. We ship at aldi mainly and get the things we can’t get there from Coles or Woolies


  • When I had four children plus husband to feed I found mince whole chickens or chicken pieces when on special went a long way, so the mince I made into different meals also stewing meat done in slow cooker went to more meals. Winter soup I made helped fill everyone up and good for weekend when cold.


  • Paint it inside and touch paint outside does make a difference, replace curtains makes a big difference as well.


  • 3 adults, 2 small kids and a dog. We spend between $400-450 a fortnight. I cook from scratch and my kids eat a lot of fresh fruit and veg. I tend to buy in bulk when there are really good specials, meal plan and shop online to ensure we stick to the shopping list rather than impulse buys.


  • There are only two of us, but we still spend on average $150-200 per fortnight.


  • We are a family of 5 and spent $150 a week on groceries. The occasion extra shop for milk and fruit, especially during school holidays I tend to spent a little more but usually it’s $150 a week. I look through the specials at the different supermarkets and make a list. I find this the most efficient way to save and spend on essential staples.


  • Two adults and 2 dogs. We spend about $450 to $500 a fortnight. We eat lots of fresh fruit and vegetable which is very expensive.


  • It completely varies and I have found first hand that u spend to what u earn. When I was working in a week paid full time job we could easily spend over 300 for just two adults, now we have a toddler and two adults and is usually around 200-300 per week.
    We also live in a small town with an expensive iga of I travel about an hour I can get cheaper woolies/ Coles specials
    By is the fuel worth it? Can I be bothered going to multiple shops? Nope!


  • We also shop at different places to get discounts and rewards. Discounts can make a difference to the budget and long term rewards are worth working towards for overall savings.


Post your reply

To post a review/comment please join us or login so we can allocate your points.

↥ Back to top

Thanks For Your Star Rating!

Would you like to add a written rating or just a star rating?

Write A Rating Just A Star Rating
Join