Hello!

26 Answers

How much of your weekly grocery shop is fresh food compared to packaged food?


Posted anonymously, 22nd September 2015


Want more real mum questions sent to you?


You'll need to check this email to complete your signup.

Topics

Ask your question
  • Not sure about percentages, but quite a lot is fresh food.


  • Mostly fresh food if I can however a lot of items are packaged and it’s like the devil you know. There are some items that one has to get that are not fresh.


  • 90% fresh and 10% packaged. I’d love it to be 100% fresh but I don’t think that’s possible – would have to make my own bread and milk my own cow!


  • We buy a


  • I think it is good to have both and I need fresh and processed . For example, have a good diet , you need to have some balance of fresh fruits and vegetables ( especially for cooking ). However you still need convenient foods such as cans of baked beans and spaghetti because that is my favourite for breakfast on toast . Also some recipes require you to purchase a particular type of ingredient and buying the wrong item will ruin the cooking . So really you do need both .


  • not sure of ratio but mainly most of it is fresh


  • Probably 90% is fresh.


  • We’ve now changed the way we eat so we only eat vegetables, fruit, meat. About 1% packaged food (coconut oil, dried organic figs/apricots, olive oil, a few cleaning items)


  • I think that there are some packaged food that you can’t avoid, like cereal, tea, coffee and convenient packaged food like frozen vegies, pasta etc.

    I try to make things like cakes and biscuits from scratch and try not to buy packaged meals but sometimes, you do need to have that stuff in the fridge/ freezer.


  • The markets sell cheap boxes of fruit and vegies at the close of business on Sundays and you can get a box full of fruit and vegies for a good budget price and save $$$$


  • Breads/ wraps, fruit and veg, meat (sausages, mince, chicken breast, fish, salmon, steak, diced meat – not all every week, I change it up), milk, pastas, cereals (usually weetbix and nurtigrain), sparkling water, poppers (school time only), long life custard, yogurt, cheese, eggs, I make school snacks like muesli bars etc so I don’t buy pre pack school snacks. I buy cat food each week.
    I also buy cleaning items when needed like wash powder, stain remover, soaker, loo roll. Then bathroom items. These are more every 2 to 3 weeks though. I shop between ALDI and Coles. My budget is $300. I spend about $150-$170 each week on groceries. I have $30 for fuel and the rest goes on layby payments, any school things that might pop up like raffle tickets, and extra to keep for the week should I run out of break, milk and fruit.


  • Thank you for your comments


  • Mostly fresh with minimal cans and frozen goods.


  • I would SAY 25% FREASH FRUIT AND VEGGIES, 15 % Dairy, 15 % package meal bases, 10% tins eg tuna, tomatoes, coconut creams, spices cake mixes etc. 5% juices, soft drinks. 10% bakery goods,10% cleaning goods, toilet papers,tissues, newspapers and magazines etc. 5% biscuits, saladas, rice cakes etc.


  • Probably 10% fresh, 40% meat or fish, 30% packaged, 20% other household essentials like cleaning products. In saying that, we grow most of our own fruit and vegetables and really only need to buy what I’m not already growing like apples and onions. We also preserve a lot of our garden excess to use out of season. Of that 30% packaged, that also includes flour, sugar, sultanas, oats, etc to do our own baking.


Post you answer
Like Facebook page

LIKE MoM on Facebook

What is your answer to that question?
Would you like to include a photo?
No picture uploaded yet.
Please wait to see your image preview here before hitting the submit button.
Your MoM account


Lost your password?

Enter your email and a password below to post your answer and join MoM:

↥ Back to top

Thanks For Your Star Rating!

Would you like to add a written rating or just a star rating?

Write A Rating Just A Star Rating
Join