Hello!

36 Comment

A Coles shopper was shocked when he discovered that his local supermarket was selling a popular fruit for an exorbitant amount.

The customer, known as Samuel, posted on Coles’ Facebook page showing photographic evidence of the price of pre-packaged red birdseye chillies. The tag was clearly marked $175 per kilogram.

In comparison, the same chillies were being sold loose for a mere $28/kg – an insane discount of $147.

birdseye chilli prices

Robbery!

“Would someone like to try their hardest to justify the price difference and the $175kg for birdseye chilli?,” Samuel ranted.

“It’s plain robbery at that price. $147kg for that packaging,” he added.

Coles Explains

A Coles spokesperson explained to New Idea Food that a range of factors went into the enormous ticket price.

These factors include: “transportation costs, manufacturing changes and stock availability.”

“There is customer demand for prepacked chillies and the additional labour and packaging requirements mean that they come at an additional cost,” the supermarket said.

“We will continue to offer customers a choice between loose and pre-packed chillies.”

I guess it’s a good thing that chillies don’t weigh that much.

Should You Stay Away From Pre-Packaged Fruit And Veggies?

In general, it seems that pre-packed fruit and vegetables are significantly more expensive than the loose variety.

Another example is salmon – From the deli when it’s not on special it’s $30 a kilo whereas on the shelf it’s $48 a kilo.

Loose mushrooms are also almost always cheaper than the plastic packaged mushrooms. However, a mushroom expert has warned that a few difference in dollars could mean fresher produce.

“I actually work in the mushroom industry and I would buy pre-packaged ones. They are picked and packed on the same day as the boxes and no one has touched them.”

“If you watch people, they rummage through the box looking for a good mushroom which causes damage and bruising to them, and you’re not meant to wash mushrooms. So unless you like everyone else’s cooties, buy pre-packaged.”

Why Are Chillies A Fruit?

Just in case you’re saying to yourself – “this writer is ridiculous – don’t they know a chilli is a vegetable?”

Well, in actual fact chillies have internal, edible seeds which class it as a fruit. Other so-called vegetables that are fruit include: tomatoes, zucchini, okra, and eggplant.

Do you tend to buy loose or pre-packed fruit, vegetables and deli items? Tell us in the comments below.

  • We tend to buy a combination, depends on our needs at the time

    Reply

  • I buy a combination; it depends on the item.

    Reply

  • That’s a massive price difference. Luckily the client can choose to buy or product or not and luckily there was a cheaper loose option available.

    Reply

  • wow that it a bit of a crazy price to pay for the extra packaging!

    Reply

  • Wow that is absolutely insane price to pay!

    Reply

  • If the definition of a fruit is edible internal seeds then apples shouldn’t be classed as a fruit as apple seeds contain arsenic! But back on topic, the pricing is absolutely ridiculous but as always consumable a choice not to buy! Unless the prepackaged chill is are riding first class on an aeroplane seated on gold silk thread pillows it’s really not justified to charge so much!

    Reply

  • I prefer to but loose over prepackaged. That way I know I’m not buying the overly bruised fruits and veggies. I know what I’m purchasing and not just guessing what they actually look like.

    Reply

  • This is what happens when farmers don’t get enough help

    Reply

  • I assumed it was a mistake or misprint but it’s actually the real price. Crazy!

    Reply

  • It was alwsys more expensive ti buy in pack

    Reply

  • At least they’re upfront about the cost.

    Reply

  • Oh wow! Astonishing prices!
    I generally buy loose vegetables and fruits.

    Reply

  • I generally check the price per kg of everything I buy and temd to go for the cheapest option and it is usually the loose fruit and vegies that are cheaper, though occasionally things like tomatos or pears work out cheaper packaged.

    Reply

  • I buy both depending on the product but that chilli price tag is INSANE!


    • Both works for us too! The price is a doble take look for sure!

    Reply

Post a comment

To post a review/comment please join us or login so we can allocate your points.

↥ Back to top

Thanks For Your Star Rating!

Would you like to add a written rating or just a star rating?

Write A Rating Just A Star Rating
Join