Hello!

By

20 Comments

I hear so many parents complaining about making their kids a healthy school lunch EVERYDAY and one Mum has just the thing to help busy parents.

Single mother of two, Alizah Maryanka understands about struggling to find the time to prepare healthy lunchboxes for her kids and has started Foodie Packs, a Sydney based business providing busy families with pre packaged lunches for their kids.

Foodie Packs can be ordered online and delivered and are soon to be stocked in Woolworths stores around Sydney.

‘Foodie Packs has gone through nutritionists, food clinics and more. While it’s quite a simple idea, it’s actually quite complicated to ensure you get perfect portions of fruit, veggies etc, which stay fresh,’ Ms Maryanka said.

A photo posted by FOODIE PACKS (@foodiepacks) on

There is currently a choice of pasta, sandwich and sushi in a range of flavours and the boxes are also packed with fresh fruit and vegetables for a cost of $10 a lunch box.

Would you consider buying a pre packed lunch box for your child?

PLEASE share with us in the comments below

Image credit: Foodie Packs Instagram

  • I’ve never seen these before, but they’d be a great choice if your in a hurry or just as a treat instead of tuckshop.

    Reply

  • These look divine, if only they weren’t so expensive. I would definitely buy one for each kid. Healthy and Handy.

    Reply

  • These look amazing but unfortunately a little pricey. I will have to look out for them in the shops I will definitely buy one to try and see if it’s worth the $10

    Reply

  • A great idea, but would run a little to expensive

    Reply

  • Greta concept, however too much plastic packaging & also $10 per lunch box gets expensive when making 4 lunchboxes every day.

    Reply

  • Part of being a parent is doing all the parenting jobs that go along with it.I couldn’t afford to buy them and I wouldn’t as I honestly can’t see the value for money especially when you have several children.If you think you are going to be too busy in the morning then make the lunches up the night before!!! Most parents know what their children like and the children usually like the surprise of what’s in that day’s lunchbox.Also it’s not that difficult to find new and exciting homemade fresh lunch ideas yourself….however good on this lady for trying to make a business

    Reply

  • Probably only buy them every now and than, when either i cant make my own.

    Reply

  • I wouldn’t consider buying a pre-packed lunch for my children because I make a lot myself and like to know what goes in the food. I also find it rather expensive. When I would buy 4 pre-packed lunches daily, that would be $200 per week ! We absolutely cannot pay that.
    Great idea for emergency’s though !!

    Reply

  • Not a bad idea but I prefer to make my own (bit expensive also).

    Reply

  • A great idea for those who need it, but I prefer to make my son’s own lunch.

    Reply

  • We really are becoming a time poor society ain’t we.

    Reply

  • I wouldn’t, but I enjoy packing healthy lunch boxes. It is a great idea for those who struggle with this though.

    Reply

  • Look good but the price is to much foe me with 3 kids at school. Two of my kids would love the sushi one it would be a treat

    Reply

  • Way to expensive

    Reply

  • It’s surely a good idea. But the cost? Ten dollars for a lunch box!! Who has all that money?

    Reply

Post a comment
Like Facebook page

LIKE MoM on Facebook

Please enter your comment below
Would you like to include a photo?
No picture uploaded yet.
Please wait to see your image preview here before hitting the submit button.
Your MoM account


Lost your password?

Enter your email and a password below to post your comment and join MoM:

You May Like

Loading…

Looks like this may be blocked by you browser or content filtering.

↥ Back to top

Thanks For Your Star Rating!

Would you like to add a written rating or just a star rating?

Write A Rating Just A Star Rating
Join